Tosçelik Profil ve Sac End. A.Ş

OSMANİYE YASSI ÇELİK ENTEGRE ÜRETİM TESİSİ

Tosyalı Holding 1 milyar dolar tutarındaki yatırımı ile Osmaniye'de entegre demir çelik kompleksi kurulumunu 2009 yılı sonunda tamamlamıştır. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'ndeki kompleks; sıvı çelik üretiminin yapıldığı çelikhane, uzun ürünün girdi malzemesinin üretildiği kütük üretim tesisi, yassı ürünün girdi malzemesinin üretildiği slab üretim tesisi, sıcak yassı ürünün üretildiği sıcak sac haddehanesi, oksijen üretim tesisi, tozsuzlaştırma ünitesi, su arıtma tesislerinden oluşmaktadır.

Tesisin mukavelesi Ocak 2008 tarihinde yapılmış ve ilk saha faaliyetleri Nisan 2008 başında başlamıştır. ilk ara üretimi 14 Temmuz 2009'da çelikhane ve kütük üretim tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Sıcak sac haddehanesi ve slab döküm tesislerinin deneme üretimlerine başlamasıyla tüm tesisler Kasım 2009 sonu itibariyle devreye alınmış ve tesisimizin açılışı 30000'e yakın davetlinin katıldığı törenle 6 Şubat 2010 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından yapılmıştır.

Halen yurtdışından ithal edilen yassı çeliğin Türkiye'de üretilmesine olanak sağlayan bu yatırım,  Türkiye'nin cari açığına pozitif yönde 1 milyar dolar katkıda bulunmaktadır. Kuruluşunun ilk yıllarında çok başarılı bir çalışmayla yıllık 1,5 milyon ton üretim seviyelerine ulaşan tesisimiz 2012 yılında yıllık 2 milyon ton üretim yapmayı hedeflemektedir. 2010 yılında gerçekleşen üretim rakamıyla Tosçelik çelik üretiminde Türkiye'deki ilk 5 tesis arasında yer almaktadır.

Tesis çevreci özellikleri ile de dikkat çekmektedir. 20 milyon euro'ya mal olan tozsuzlaştırma tesisi ile çevreye yayılacak toz ve gaz absorbe edilmektedir. Bu tesiste Avrupa Birliği standartlarının yarısı oranında toz salımı gerçekleştirilmektedir.

Bu yatırım Türkiye Cumhuriyeti'nin özel sektörü tarafından sıfırdan yapılan ilk yassı çelik üretim tesisi olma özelliğini taşımaktadır.

Osmaniye yatırımlarının tamamlanmasıyla birlikte Tosyalı Grubu hammaddeden son ürün olan boru profil üretimine kadar tüm ürünleri aynı çatı altında üretebilen Türkiye'deki ilk, dünyadaki sayılı tesislerden biri olmuştur.

İSKENDERUN ERW ÇELİK BORU ÜRETİM TESİSLERİ:

1997 yılında İskenderun Organize Sanayi Bölgesi'nde temeli atılan şirket bünyesinde 1998 yılında ERW kaynaklı sanayi borusu ve kutu profil üretimine başlandı. Her geçen sürede proje ve yatırımlarına devam eden şirketimiz; Tosçelik Galvanizli Boru Üretim Tesisini 2004 senesinde ve 2005 senesinde yatırımına başlanan Tosçelik Doğalgaz Borusu Üretimi Tesisini ‘de 2007  senesinde devreye almıştır. 2012 senesi itibariyle üretim matrisinde sanayi borusu, su ve gaz boruları, API standartlarına uygun doğalgaz ve hat boruları, API standartlarına uygun petrol sondaj muhafaza boruları  ve kare ,dikdörtgen , özel kesitli profilleri bulundurmaktadır.

OSMANİYE ERW ÇELİK BORU ÜRETİM TESİSLERİ:

Avrupa da bir defada kurulan en büyük boru fabrikası" ünvanına sahip olan tesisimizin ilk yatırım çalışması 2010 yılının sonunda başladı. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'nde 353.659 m2 arazi üzerinde gerçekleştirilen bu yatırımın ilk boru üretimi 2011 senesinin son çeyreğinde gerçekleştirildi. Yurt içinde ve başta A.B.D. ,Avrupa Ülkeleri ve Orta doğu ülkeleri olmak üzere yurtdışına hizmet veren şirketimiz halen yatırımı devam eden ve en yeni üretim teknolojisine sahip dev fabrikasıyla beraber üretim matrisine EPOXY, PE ve PU kaplı borular, hassas ve mekanik borular, basınç amaçlı borular, ısıl işlem görmüş boru ve profilleri de ekleyerek daha geniş yelpazede sektöre hizmet sunmaya hazırlanıyor. Yatırımların tamamlanması ile ülkemizde üretilemeyen ERW boru / profil ürün çeşidi bırakmamayı hedefleyen Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş. ISO 2010 ilk 500 şirket sıralamasında Türk Çelik Boru Sektörünün lideri olarak 28.sırada yer almış olup, bu yeni yatırımla 2011-2012 yılında daha yüksek noktalara ulaşacağı öngörülmektedir.

OSMANİYE SPİRAL BORU ÜRETİM TESİSLERİ:

2008 Nisan'da Osmaniye Tesislerinde 350.000 m2 alanda temeli atılan, yıllık 400.000 ton kapasiteli Spiral Kaynaklı Çelik Boru Tesisleri'nin yatırımı 1 sene gibi kısa bir sürede tamamlanarak 2009 Nisan'da üretime başlanmıştır. Tesisimiz başta API  standartları olmak üzere spiral boru konusunda  tüm normları karşılayan  ve Ø 16” –Ø 120” çap aralığında, 38 metreye kadar  çok geniş bir üretim yelpazesine sahiptir. En yeni üretim teknolojisine sahip tesislerde ayrıca; her türlü iç ve dış koruyucu kaplamalar yapılıp, yurtiçi ve uluslararası şartnamelere cevap verilebilmektedir.